Şehrimizi Türk sporunun örnek kenti haline getirmek, ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmak amacıyla düzenleyeceğimiz 3. Uluslararası Konya Yarı Maratonu için 20 Şubat tarihinde başlayan kayıtlar, 23 Mayıs'ta sona ermiştir. Konya Yarı Maratonu, 26 Mayıs tarihinde Mevlana Kültür Merkezi önündeki start noktasından başlayacaktır. Yarışlar, 21 kilometrelik yarı maraton, 10 kilometrelik koşu ve Halk Koşusu olmak üzere 3 farklı kategoride gerçekleştirilecektir. 26 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla 16 yaşını doldur- muş tüm koşucular yarışa katılabilirler.

Katılımcılara koşu sırasında kullanabilecekleri eşyaların bulunduğu bir kit verilecektir. Bu kit içinde; sporcu tişörtü, sporcu çantası, buff, şapka, sporcu havlusu ve anı madalyası (Çatalhöyük Temalı) bulunmaktadır.

Kayıt ücretleri, yarı maraton için 400 TL, 10 kilometrelik koşu için 250 TL olarak belirlenmiş, Halk Koşusu ise ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Sponsorluk gelirleri, Türkiye'nin en kapsamlı ve en büyük otizm merkezi olan SOBE Vakfı'na, Down Sendromlu bireyler için oluşturulan Türkiye'deki ilk ve tek merkez olan DOSD Meram'a, Karatay Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi'ne aktarılacaktır. Ayrıca, kayıt ücretleri Gazze'ye bağışlanacaktır.

Yarışma, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Dünya Atletizm Birliği (WA) yarışma kurallarına uygun olarak düzenlenecektir. Yabancı uyruklu sporcular, geçerli bir Türkiye vizesine sahip olmaları ve pasaportlarını ibraz etmeleri koşuluyla yarışmalara katılabileceklerdir. Yarışma genel klasmana giren ilk 5 yabancı sporcuya para ödülü sunulacaktır, ancak yabancı sporcular kendi aralarında sıralanmayacaktır. 10 kilometre koşusunda yabancı sporculara para ödülü verilmeyecektir.

Ödüller, kadın ve erkek genel kategorilerinde kürsüye çıkan sporculara özel tasarlanmış madalya, kupa ve para ödülleri şeklinde verilecektir. Yaş grupları ödül sıralamasında genel klasmanda derece yapanlar yer almayacak olup, yaş grupları şu şekildedir: 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-74, 75+

Başvuru Sayısı:
21K Koşusu: 1038
10K Koşusu: 3462
Halk Koşusu: 10000+